15. Bieg Trzech Kopców: David Kiprono Metto z Kenii i Wiktoria Kaluzna z Ukrainy najlepsi w jubileuszowej edycji imprezy

W jubileuszowej, 15. odsłonie Biegu Trzech Kopców tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim wywalczyli David Kiprono Metto i Wiktoria Kaluzna. Kenijczyk okazał się najlepszy w drugiej imprezie wchodzącej w skład tegorocznej Królewskiej Triady Biegowej – wiosną triumfował w 19. Cracovia Maraton. 13-kilometrową trasę łączącą trzy krakowskie Kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego pokonał w czasie 40 minut i 57 sekund. Ukrainka, druga zawodniczka tegorocznego półmaratonu w Białymstoku, uzyskała czas 47 minut i 21 sekund. W biegu wystartowało 2710 osób z 16 krajów, a na mecie zameldowało się 2705 z nich.

Drugie miejsce zajął triumfator Biegu Trzech Kopców z 2018 i 2019 roku, drugi zawodnik 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego Tomasz Grycko (czas 00:41:35), a na trzecim finiszował aktualny wicemistrz Polski w półmaratonie i brązowy medalista MP w biegu na 10 km Mateusz Kaczor (czas 00:41:44). Czwarty był olimpijczyk z Tokio, 18. zawodnik niedawnych mistrzostw Europy w maratonie w Monachium Adam Nowicki (czas 00:42:00), piąty aktualny mistrz Polski na 5000 m i zwycięzca tegorocznego nocnego półmaratonu we Wrocławiu Patryk Kozłowski (czas 00:43:18), a szósty ubiegłoroczny triumfator Biegu Trzech Kopców Patryk Stypułkowski (czas 00:45:28).

Wśród kobiet drugą lokatę wywalczyła mistrzyni Europy w maratonie z Monachium, brązowa medalistka tych samych zawodów drużynowo, olimpijka z Tokio Aleksandra Lisowska (czas 00:48:43), a na trzecim miejscu przybiegła druga przed rokiem, zwyciężczyni tegorocznego Mini Cracovia Maraton i trzecia zawodniczka ostatniego Biegu Nocnego na 10 km Walentyna Werecka z Ukrainy (czas: 00:49:49). Czwarta była triumfatorka Biegu Trzech Kopców z 2018 i 2019 roku, reprezentująca barwy AZS AWF Kraków Mastres, prowadząca zajęcia w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”, Katarzyna Broniatowska (czas: 00:51:14). Jako piąta finiszowała aktualna mistrzyni Polski w biegu górskim na długim dystansie, druga zawodniczka Biegu Trzech Kopców z 2019 roku, zwyciężczyni krakowskiego Biegu Nocnego na 10 km z 2017 roku Martyna Kantor (czas: 00:51:55).

Kompletne wyniki 15. Biegu Trzech Kopców – Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim znajdują się TUTAJ.

Najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w klasyfikacji generalnej medale i czeki na odpowiednio 4, 3 i 2 tys. zł wręczył Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i zarazem Dyrektor Biegu Krzysztof Kowal, w towarzystwie Zastępcy Dyrektora ZIS ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych Katarzyny Stępniewskiej-Walaszczyk.

Z okazji 15. odsłony imprezy nagrody otrzymali też zawodnicy, którzy zajęli 15. miejsca wśród kobiet i mężczyzn – Magdalena Ortyl i Dawid Sewioł. Na scenie uhonorowani zostali również uczestnicy wszystkich dotychczasowych edycji Biegu Trzech Kopców – Andrzej Lachowski (10. w klasyfikacji generalnej 15. B3K), Marcin Tomczyk, Jarosław Kuć, Konrad Grycko, Bogusław Kaliciński i Edward Wiorek. Wszyscy zawodnicy dostali natomiast symboliczne pączki z Piekarni i Cukierni Buczek oraz mogli spróbować specjalnego, jubileuszowego tortu.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii autorstwa Szymona Gruchalskiego: TUTAJ.